100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara PROOF

Není skladem
0 CZK
(0 CZK bez DPH)
popis
obrázky
parametry
soubory a odkazy

Materiál: Stříbro
Váha: 13,00 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: Proof

 

První dálkový let na trase Pardubice - Praha uskutečnil Jan Kašpar 13. 5. 1911. Ke 100. výročí této události vydává ČNB do oběhu 27. 4. 2011 pamětní stříbrnou dvousetkorunu. 

Výtvarný návrh mince vzešel z neomezené anonymní soutěže, do které 24 autorů zaslalo 35 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze, odborným poradcem byl Ing. Dr. Karel Zeithammer. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Josefa Šafaříka, druhou cenu komise udělila práci MgA. Jana Háska a na třetím místě skončil model od Terezy Eisnerové. Bankovní rada na svém zasedání v květnu 2010 schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Šafaříka.

Česká Mincovna a.s. razila mince ze stříbra o ryzosti 0,925. Běžné a špičkové (tzv. proof) provedení se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká, mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla 2,35 mm.

Na líci dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole letící letadlo Jana Kašpara. Ve spodní části mince je silueta Pardubic s dominantní Zelenou bránou, nad letadlem silueta Hradčan. Mincovní pole je vlevo, vpravo a pod vyobrazením letadla vyplněno mraky. Název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ v negativním písmu je nad vyobrazením letadla. Označení nominální hodnoty mince „200 Kč“ je uvedeno nad siluetou Pardubic. Značka České mincovny je umístěna uprostřed vyobrazení siluety Pardubic.

Na rubu dvousetkoruny je vrtule letadla v rozfázovaném pohybu. Po obvodu mince je text „PRVNÍ DÁLKOVÝ LET JANA KAŠPARA“ ztvárněný v negativním písmu.. Mezi textem a vyobrazením vrtule jsou letopočty „1911“ a „2011“ opět v negativním provedení. Pod pravou částí vrtule jsou umístěny iniciály autora dvousetkoruny MgA. Josefa Šafaříka.

Ke každé minci se dodává katalogová karta modré barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

zdroj: http://www.cnb.cz/

Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.

SOUHLASÍM
NESOUHLASÍM